ROHENÄPP: MIS MEIE AIAS KASVAB

Ühel vihmasel ja hallil hommikul vestlesin hommikupudru kõrvale Mirjamiga. Jõudsime kiirelt aiajuttudeni ja ta pakkus välja, et ma võiks mõne selleteemalise postituse teha. Aga miks mitte? Ma alles hiljuti avastasin kui väga ma tõesti aias toimetamist naudin. Seega oleks väga vahva seda ka jagada. Kui vähemalt ühte teist mu aiapostitus huvitab, siis on eesmärk täidetud. Kohe algusesse oleks vast paslik öelda, et mul puuduvad ilmselt VÄGA paljud olulised teadmised. Üht-teist on õpetanud mulle ema, üht-teist vanaema ja mingi osa on endal katse-eksitus meetodil tulnud. Loomulikult võiks mõnest raamatust veel juurde lugeda, aga… Selleni pole ma veel jõudnud. Ah, ja lilled.. pole ka (veel) päris minu teema. Neid meil on, aga sädeme sütitab mul ikka see söödav kraam. Aga siit tuleb siis üks pikk ja roheline postitus.

Põhilist hoolt ja tähelepanu nõuavad peenrakastid ja kasvuhoone. Viimane neist on selleaastane uustulnuk ja peenrakastid said ka väikeseid ümberkorraldusi. Kes on mu vloge varasemalt näinud, ehk mäletab (ja pildil on kohad veel aimata), siis kolm peenrakasti olid rivis  nii, et nende vahelt sai kenasti niita. Nüüd lükkasime nad kokku ja tekitasime ühe pikema rivi. Seal on maasikad, murulauk, redis, porgand, pastinaak ning erinevad lehtsalatid. Ma isegi ei mäleta mis täpselt, aga tean, et maha said spinat (mis kenasti kasvab ja esimene ports ilusti valmis on), jääsalat, üks punaste servadega salat (ilmselgelt ma vaatan seemnepakkidel pilte, mitte nimesid) ja üks salatisegu. Esimesed redised on valmis, teistel juba sabad püsti. Porgandid-pastinaak esimese hooga ei tulnud üles, sama juhtus poolte salatitega. Neile oli siis liiga külm. Ning vanadest peenardest said päästetud umbrohi piparmünt (mis sai pandud pottidega maha) ning petersell. Peterselli leiab muuseas ka hernepeenras pead tõstmas. Peenrakastid on tegelikult suvila pööningult leitud vanad aknapõsed. Neid seal aastaid tagasi nähes tundsin kohe, et neid võiks utiliseerida just aias.

Teine pikk peenar, mille J tegi, on koduks tillile, hernestele ning kurgile. Timmu käis tuhlas esimese hernesatsi pooleldi maast välja (aitäh!) ja nii tulid esialgu üles vaid pooled herned. Kurgid vist on liiga tihedalt pandud, aga eks ma nii ka õpin. Ja noh, minus pole seda veel, et kui panen igaks juhuks 10 seemet mulda, siis 5 taime lõpuks viskan ära. Ei raatsi! Kurk ju tuleb nii kiirelt ja elujõuliselt üles, et kahju kohe ära visata seal midagi. Tomateidki algul jagasin sõbrannadele laiali. Oleks mõne kurgi ka andnud, aga need ei taha vast toas hästi kasvada.

Ja mu pikaaegne soov – kasvuhoone. Suures õhinas viisin oma ettekasvatatud taimed (tomatid, mida on nii tavalisi, kirsstomateid kui kollaseid ploomtomateid, kurgid, melonid, kõrvitsad, paprika, füüsal) juba mai alguses õue. Nädala nad võib-olla said seal olla kui tulid juba öökülmad. Ja tomatid olid selle üle VÄGA õnnetud. Lehed kolletusid ja mina olin ahastuses. Kakkusin suures kurbuses ca 5 taime kohe mullast välja ja jätsin ülejäänud “surnuaeda”, et mõelda mis nüüd siis saab.  Ma ei mäleta enam mitu taime mul oli, aga üle 10 läks “hukka” ja kuskil 4-5 vist jäi alles mulle. Salvest saatis ketšupit ning kaasa ühe ilusa kirsstomatitaime, millel olid juba tomatid küljeski. See läks ka külmaga. Muu jäi kenasti ellu. Miskipärast käisin oma “surnuada” veel edasi kastmas ja kae imet, kõigist kasvab praegu ilus taim. Seega üks suur tarkus: kui külm võtab taime ära, siis kollaste lehtede korral kasvatab taim endale uued elujõulised lehed. Tuleb väike setback, ent taim kasvab siiski edasi. Muuseas, Salvesti taime tomatid läksid punaseks ja hiljuti sõime need ära kah! Ja ettekasvatatule lisaks on seal üks pott selleriga, mis vohab minu silma järgi seal küll vägagi õnnelikult.

Taimed on mul kõik eraldi pottides (paar paprikat küll on koos, aga eks ma siis tulevikus näe kui õnnetud nad selle üle on, õied igatahes juba paistavad) ning kahe lahti lammutatud riiuli peal. Maas ei taha küürutada ja õigeid riiuleid sel aastal ei tee. Pulm nõuab nii palju ressursse, et praegu saab nii hakkama küll. Vähe getto on aga, olulisem on, et taimed end seal hästi tunneks. Riiuli välimus seda õnneks ei mõjuta. Tulevikus näen korralikke sisseehitatud riiuleid, aga see potisüsteem mulle meeldib. Muide, kasvuhoone kohal oli varem pihlakas (mis leidis endale uue kodu) ja vanade peenrakastide mullaga täitsime puu ülesjuurimisest jäänud auku. Kasvuhoone “põrandal” kasvavad sellest nüüd kaks kuldset umbrohtu: till ja piparmünt. Las kasvavad.

*ja tegelikult pole ma mingi eriline rohenäpp!

Kõik nipid-nõuanded on väga teretulnud. Võiksite ka kirjutada kas teil kasvab miskit kuskil, olgu selleks siis aknalaud, rõdu, peenar vmt. Oleks väga huvitav lugeda!

10 Comments

 1. J

  Kas sain õigesti aru, et plaanidki tomatitaimed jm pottidesse jätta? Kas neil mulda kasvamiseks väheks ei jää nii? Mitte et ma isegi eriline rohenäpp oleks, aga mulle tundub et (kasvuhoone) peenrasse istutatuna oleks neil rohkem mulda, toitaineid, et suureks ja jõuliseks kasvada :)

  Igatahes selline “eluline” postitus sinu blogis on väga-väga tore!! 😊

  • LiinaBlogger

   Olen näinud ka niimoodi pottides kasvamas tomateid, seepärast tahtsin ise ka järele proovida. Eks siin aja jooksul ole näha mis nad asjast arvavad, aga justkui peaks okei olema. Pöidlad on peos igatahes :D

 2. Britt

  Nippe ma jagada ei oska, sest mu meetod on see vana hea “unusta aed kogemata ära ja siis üllatu, et asjad päriselt kasvavadki”.

  Meil on sel aastal kasvamas lehtsalat, basiilik, piparmünt, sibul, petersell, tüümian, porgandid, herned, suvikõrvits, kurk, tomat, paprika, tšilli, melon, arbuus ja muidugi vaarikad-maasikad.

  Maasikad-vaarikad-herned juba valmis, teisi saab veel nõks oodata 🙂

  • LiinaBlogger

   Vaarikad on järgmine marjapõõsas mis omale meie aias koha leiab! Seni lepin mustade, punaste ja valgete sõstardega :D

   Sibula unustan ma igal aastal ära, aga õnneks murulauk on püsik.

 3. Merilin

  Mina tiksun aiata korteris, aga see-eest on vähemalt rõdu :D
  Mul on 3 potti lehtsalatitega, 1 pott rukkolaga, 1 basiilik (mis on äärmiselt pirtsakas taim ikka, uskumatu! Vähemalt minul :D Aga läheb ikka kasvama ilusti :) ) ja üks suuuuur kast, kus sees on natuke tilli ja 6 kirsstomatitaime.
  7 kirsstomatitaimekest ootavad veel ümberistutamist rõdukasti.
  Mul kirsstomatid valitud nii kollaste kui punaste viljadega ja panin nad kasvama ka nii, et on kordamööda. Loodetavasti näeb efektne välja :D

  • LiinaBlogger

   Minul on kollased ja punased täitsa segamini. Läksid juba siis kui suurtesse pottidesse panin. Olid küll ilusad sildid juures aga ikka täpselt enam ei mäletanud kuidas mulda sai pistetud :D nüüd siis ei teagi mida oodata sealt (:

 4. Kati

  Minul on sel aastal ainult üks rõudkast väljas ja hetkel kasvab seal basiilik, salat ja selle nädala alguses panin ka murulauga. Tegelikult tahaks veel mõned taimed istutada aga pole lihtsalt jõudnud 🙂

  • LiinaBlogger

   Murulauk tuleb järgmisel aastal Sul välja siis (:

 5. miiu

  rõõmustan selle postituse üle väga, aitäh, väga huvitav lugemine oli. :)

  • LiinaBlogger

   Juhei! (:

Leave a Reply

%d bloggers like this: